Zmień swój samochód dzięki najlepszej na rynku ochronie lakieru: folii PPF!

‍Nie jest tajemnicą, że właściciele samochodów zawsze pragną, aby ich samochód prezentował się jak najlepiej. W końcu Twój samochód jest odzwierciedleniem Twojej osobowości i chcesz, aby wyglądał zadbanie i stylowo. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie tego stanu jest oklejenie go folią ochronną PPF. Oklejanie folią PPF to świetny sposób na utrzymanie nowego wyglądu samochodu i zabezpieczenie go przed wszelkimi uszkodzeniami, które mogą powstać w wyniku działania czynników atmosferycznych, codziennego użytkowania, czy zdarzeń losowych.

W tym artykule omówimy kolejno:

 1. Czym jest oklejanie lakieru folią ochronną PPF?
 2. Jak znaleźć wysokiej jakości usługę oklejenia folią PPF?
 3. Koszt oklejenia folią PPF
 4. Rodzaje folii PPF
 5. Przygotowanie do zabiegu oklejenia folią PPF
 6. Pielęgnacja samochodu po zabiegu oklejenia folią PPF
 7. Podsumowanie

1. Czym jest oklejanie lakieru folią ochronną PPF?

Oklejanie folią PPF to aplikacja cienkiej folii poliuretanowej na lakier samochodu, aby chronić go przed zarysowaniami, odpryskami i innymi uszkodzeniami. Folia działa poprzez tworzenie bariery ochronnej pomiędzy lakierem samochodu, a środowiskiem zewnętrznym. Średnia grubość folii waha się w przedziale 180-200 mikronów, ale wyróżniamy też folie o grubości 300 mikronów. Folia jest także odporna na promienie UV, brud i inne czynniki zewnętrzne. Ma również właściwości samoregenerujące, czyli posiada zdolność do zabliźniania rys, co czyni ją idealnym wyborem dla właścicieli samochodów, którzy chcą, aby ich samochód wyglądał jak nowy przez wiele lat. Oprócz tego folia nadaje większego połysku niż sam lakier. Nałożona folia pomoże również zwiększyć wartość samochodu przy sprzedaży, gdyż będzie on wolny od większych uszkodzeń lakieru.

Wreszcie folia PPF to świetny sposób na spersonalizowanie samochodu i nadanie mu niepowtarzalnego charakteru. Folia jest dostępna w różnych kolorach i strukturach, więc możesz stworzyć projekt, który odzwierciedla Twoją osobowość i sprawia, że Twój samochód wyróżnia się z tłumu.

2. Jak znaleźć wysokiej jakości usługę oklejenia folią PPF?

Jeśli chodzi o znalezienie firmy oferującej wysokiej jakości usługę aplikacji folii PPF, ważne jest, aby zrobić swoje badanie rynku. Jeśli chcesz mieć pewność, że masz do czynienia z renomowaną firmą, która ma doświadczenie w branży powinieneś zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

 • Czy firma udziela gwarancji na wykonaną usługę
 • Ile wynosi gwarancja producenta folii
 • Czy po wykonanej usłudze firma zaprosi Cię na bezpłatne sprawdzenie folii i bezpłatne wykonanie ewentualnych poprawek po okresie 7-14 dni od aplikacji
 • Czy firma oferuje kilka rodzajów folii, a także folii PPF do stylizacji samochodów, jak np. folia matowa, imitująca karbon, satynowa, „kameleon”, czarna itd.

3. Koszt oklejenia folią PPF

Koszt oklejania folią PPF będzie się różnił w zależności od wielkości samochodu i zakresu usługi. Ogólnie rzecz biorąc, koszt oklejenia folią PPF będzie się wahał od kilkuset złotych za takie elementy jak: ranty drzwi, lampy, progi wewnętrzne, wnęki klamek, próg bagażnika, lusterka, słupki piano, poprzez kwoty rzędu 3500 – 6500 za pakiety zabezpieczenia frontu samochodu, do kwot rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych za kompletne zabezpieczenie całego samochodu.

Koszt będzie oczywiście uzależniony od użytej folii. Po pierwsze od producenta materiału, po drugie od rodzaju materiału, które różnią się między sobą właściwościami, a także cenami.

Ważne jest, aby pamiętać, że koszt oklejania PPF jest jednorazową opłatą i nie będzie musiał być powtarzany przez nawet 10 lat. Folia została zaprojektowana tak, aby była niesamowicie trwała i samoregenerująca się, więc wszelkie zarysowania lub odpryski, które wystąpią, zostaną wypełnione przez folię samodzielnie.

4. Rodzaje folii PPF

Istnieje kilka różnych rodzajów folii PPF. Najpopularniejszym typem jest folia przezroczysta w połysku, która została zaprojektowana tak, aby była prawie niewidoczna i zapewniała maksymalną ochronę lakieru Twojego samochodu.

Dodatkowo, dostępnych jest kilka rodzajów folii matowych, które mogą nadać Twojemu samochodowi subtelny, wyrafinowany wygląd. Folie matowe są również świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą chronić lakier swojego samochodu bez zmiany koloru, a jedynie pragną usunąć z niego efekt odbicia światła.

Dostępne są również folie kolorowe, które mogą być wykorzystane do nadania Twojemu samochodowi unikalnego wyglądu i wyróżnienia wśród otaczającej nas szarości. Przykładami są folie czarne, satynowe, imitujące karbon, folie „kameleon”, które w zależności od światła i kąta, pod jakim patrzymy na samochód, ich kolor mieni się różnymi barwami.

Wreszcie, dostępne są folie specjalne, o zwiększonej grubości, które zostały zaprojektowane tak, aby zapewniać maksymalną ochronę lakieru Twojego samochodu.

5. Przygotowanie do zabiegu oklejenia folią PPF

Przed rozpoczęciem procesu oklejania, ważne jest, aby upewnić się, że samochód jest odpowiednio przygotowany. Po pierwsze, samochód musi być czysty, wolny od wszelkich zanieczyszczeń, powłok ceramicznych, sealantów, czy wosków.

Lakier najlepiej gdy jest nowy, oryginalny, pozbawiony rys. Zagwarantuje to idealny wygląd folii PPF po aplikacji. Można oczywiście zaaplikować folię na starsze samochody, jednak aby efekt końcowy był zadowalający, dla mocno zniszczonych lakierów, wskazana jest korekta lakieru. Przy delikatnych rysach korekta nie jest konieczna.

Podobnie ma się sytuacja ze świeżo nałożonym lakierem. Polecamy aplikację folii nie wcześniej niż 6-8 tygodni po lakierowaniu danego elementu karoserii.

6. Pielęgnacja samochodu po zabiegu oklejenia folią PPF

Bieżąca pielęgnacja samochodu po aplikacji folii PPF sprowadza się do regularnego mycia samochodu, więc jeśli już teraz dbasz o samochód to nie czekają Cię żadne dodatkowe obowiązki. A jeśli jeszcze nie dbasz o samochód to Cię do tego serdecznie zachęcamy. A czemu warto dbać możesz przeczytać w naszym innym artykule: Dlaczego warto dbać o wygląd i czystość samochodu?. Oczywiście zalecamy mycie detailingowe systemem „na dwa wiadra”, bądź też bardziej dogodnym sposobem, czyli tzw. szamponem bez spłukiwania, np. Optimum No Rinse. Na folie można również aplikować powłoki hydrofobowe ułatwiające pielęgnację. Rekomendujemy aby bezwzględnie unikać:

 • Myjni automatycznych, na których szczotki mogą podwinąć ranty folii i efektu końcowego można się tylko domyślić
 • Zbliżania lancy myjki ciśnieniowej na bardzo bliską odległość, ponieważ podobnie, jak myjnia szczotkowa może podbić folię
 • Jeżdżenia przez długi czas z zaschniętymi owadami/ptasimi odchodami – mogą powstać nieodwracalne wżery/przebarwienia.

7. Podsumowanie.

Oklejanie folią ochronną PPF lakieru to świetny sposób na utrzymanie wyglądu Twojego samochodu i zabezpieczenie go przed czynnikami atmosferycznymi, codziennym zużyciem, czy przed różnorodnymi zdarzeniami losowymi.

Folia jest dostępna w różnych wariantach, więc możesz wybrać wzór, który idealnie wpasuje się w Twoje gusta i potrzeby. Dodatkowo, folia jest łatwa w utrzymaniu, ponieważ wystarczy tylko myć samochód.

Stosując się do powyższych wskazówek, a więc przy odpowiednim przygotowaniu samochodu, odpowiednim montażu i właściwej pielęgnacji, możesz być pewien, że Twój samochód pozostanie jak nowy przez długie lata. Na co więc czekasz? Oklej  swój samochód i zacznij korzystać z zalet jakie oferuje folia PPF!

Udostępnij

Podobne